04
2014Zanim Kupisz Klimatyzację Daikin do serwerowni
To przemyśl czego oczekujesz i czy klimatyzator DAIKIN ci to da ?
Rzadko piszę na blogu o aspektach swojej pracy zawodowej – ale czasem są takie sytuacje kiedy człowiek chce się podzielić swoimi zdziwieniami.
Tak więc budując ostatnio małą serwerownię stanąłem przed dylematem zakupu klimatyzatora do takiego małego pomieszczenia z jedną raptem szafą 42U.
Po długim zastanawianiu się nad problem utrzymania odpowiedniego poziomu wilgoci i tym podobnych ewentualnych niuansów – dałem się namówić na mercedesa wśród klimatyzacji czyli rozwiązania firmy Daikin. Rozwiązanie kosztuje niestety dwa razy więcej niż rozwiązania konkurencji ale primo – działa do -20 °C a secundo cóż jak się chce mieć mercedesa to kosztuje.
I do tego miejsca wszystko jest super – niestety jak już się mercedesa kupi to chciałoby się aby ten mercedes jeździł jak mercedes – a tutaj już gorzej – o czym traktuje dalsza część wpisu.
Kupując mercedesa chwielibyśmy się spodziewać – że w klasie premium dodatki potrzebne każdemu administratorowi będą i to będą w cenie naszego mercedesa.
Niestety o ile klimatyzator jako jednostka chłodząca sama w sobie działa według oczekiwań to funkcje sieciowe i ludzkie (specjalistów z Daikin Polska) już nie.
Nie rozwijając niepotrzebnie tematu – szukałem klimatyzatora z modułem Ethernet i obsługą SNMP. Oczywiście w wiadomym celu – możliwości całkowicie zdalnego zarządzania i monitorowania całości.
Dalsze dywagacje dotyczą właśnie modułu sieciowego i jego niedoskonałości – a dokładnie modułu „Online Controller KKRP01A”
Poniżej w krokach opisuję moje moje – aby uczulić lub pomóc jeśli ktoś już się jednak zdecydował:
- Oczywiście na początku nie udało się uruchomić modułu przez DHCP (mam maskę 255.255.254.0) i moduł pobierał prawidłowo IP ale maskę podstawia na sztywno (255.255.255.0) – nic to trzeba poustawiać ręcznie wszystko
- okazuje się, ze interfejs www kontrolera t otypowo studenckie rozwiązania – możemy ustawić to co ustawilibyśmy pilotem widzimy aktualne dane z czujek temperatury (indoor + outdoor) i do tego w prezencie jeszcze poziom wilgotności -> tutaj obrazek:
- niestety na tym się kończy 🙁 czyli nie ma już żadnej historii, logów ani nic dalej. Jeśli chcemy więcej musimy sobie kupić serwis online z jedyne 15 Euro rocznie. Niby nie dużo ale co to ma wspólnego z segmentem premium ? raczej w tym modelu się sprzedaje tanio i kasuje za dodatki.
- ale nic myśli sobie administrator – po co mi to – mam SNMP i program do monitorowania zdarzeń – podepnę się i będę mógł widzieć historię temperatur itd – SORRY NIE BĘDZIESZ MÓGŁ – bo DAIKIN to jest tylko taki czeski Mercedes 😉 czyli:
- okazuje się że DAIKIN nie umiał (a może nie chciał nie wnikamy) sam zrobić modułu kontrolera sieciowego więc zlecił to innemu małemu warszatowi – firmie coltburg.sk. niby nic ale czemu o tym wspominam: pierwsze co chcemy zrobić pracując z SNMP to wziąć bazę MIB i wkompilować na naszego monitora., SPĘDZIŁEM pół nocy szukając bazy MIB to tego kontrolera – i udało się tylko przypadkiem. W czym więc rzecz : DAIKIN na sowich stronach daje baze MIB (jaką dostał od firmy coltburg) – tylko że ten plik MIB odwołuje się do dwóch plików których nie da się już znaleźć na stronach DAIKIN – gorzej nie znajduje ich też google. Więc jesli ktoś szuka brakujących plików: Online_Controller_MIB_table.mib i ttcbasic.mib niech idzie na strone : http://www.coltburg.sk/en/projects/detail/15/ i stąd je pobierze. Oczywiście perwersyjnie poprosiłem DAIKIN Polska o te pliki – i cóż mija tydzień i cisza.
- NAJGORSZE PRZED NAMI (WAMI) – Okazuje się, że przez SNMP da się odczytać wiele rzeczy (tych samych co przez www jak ustawienia IP, pułapek etc) ale to co nas najbardziej interesuje czyli temperatury są jakiegoś powodu ZAPISANE JAKO STRINGI i nie ma mozliwości stworzenia licznika SNMP z takiego węzła. Oczywiście powód jest banalny – chcesz to kup sobie w naszym serwisie konto i będziesz to miał w serwisie DAIKINa. -< to jest niestety ten chwyt dyskwalifikujący tą firmę – bo nie wątpię , ze to na ich zlecenie te właśnie liczniki zwracają STRINGI.
- Oczywiście do DAIIN Polska poszło zapytanie o bazy MIB i kompletną dokumentację ale żadna odpowiedź nie nadeszła – taka oto wzorowa obsługa 😉
I na koniec jeszcze jedna ciekawostka: oczywiście w takich konfiguracjach zamawiamy klimatyzację z kontrolerem naściennym – po pierwsze żeby nie walczyć z pilotem (który na pewno się zgubi/ rozładuje/ etc) a po drugie kontroler naścienny ma czujnik temperatury na który możemy się przełączyć.
I tutaj znowu niespodzianka: po złożeniu takiego zamówienia (moduł sieciowy + sterownik naścienny) DAIKIN Polska twierdzi ,że nie da się skonfigurować obu tych rzeczy jednocześnie – TO NIC< ŻE W DOKUMENTACJI STOI JASNO NAPISANE ŻE MOŻNA ;))
Dla jasności: strona 7 z dokumentacji kontrolera:
a mimo to Pani Agata S., Inżynier Wsparcia Sprzedaży pisze tak :
Z uwagi na fakt, iż zarówno on-line controller jak i sterownik przewodowy BRC944 wykorzystują ten sam styk, nie ma możliwości podłączenia jednocześnie on-line controllera i sterownika przewodowego.
Czyli kolejny banalny problem, gidze trzeba marnować swój czas aby tłumaczyć komuś kto ma nam pomóc, że zbywanie klienta nie pomaga w rozwiązaniu jego sprawy. Jeśli nawet jakiś konkretny kontroler (np. BRC944) nie da się podłączyć to trudno jest dostarczyć kompatybilny kontroler ?
Koniec końców po miesiącu dyskusji musiałem w ogóle zrezygnować z tego sterownika – ponieważ primo DAIKIN Polska w swojej ofercie ma tylko taki (uśmiech politowania – bo to są sterowniki do pokoi hotelowych chyba jedynie) :
A poza tym kontroler, który potrzebowałem mogą sprowadzić za około 1700 netto.
WNIOSEK :
Następnym razem idę sprawdzić dokładnie możliwości konkurencji – a do Daikina niechętnie będę wracał (czyli mam nadzieję, że w ogóle)